W aktualnym stanie prawnym brak jest podstawy prawnej do ujęcia w budżecie powiatu wydatków na usługi lekarza koronera – uważa RIO w Olsztynie. Zdaniem Izby dokonanie takiego wydatku może rodzić odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
-
- Zgodnie z par. 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny, wydatki związane m.in. z wypłatą wynagrodzeń za ustalenie tożsamości zwłok, dokonanie oględzin oraz wystawienie karty zgonu pokrywają właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów powiatowych rad narodowych
- Z kolei zgodnie z art. 11 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza leczącego chorego w ostatniej chorobie, natomiast w razie niemożności dopełnienia przepisu ust. 1, „stwierdzenie zgonu i jego przyczyny powinno nastąpić w drodze oględzin, dokonywanych przez lekarza lub w razie jego braku przez inną osobę, powołaną do tej czynności przez właściwego starostę, przy czym koszty tych oględzin i wystawionego świadectwa nie mogą obciążać rodziny zmarłego”
Z pytaniem w sprawie dopuszczalności ujęcia w budżecie powiatu wydatków obejmujących świadczenie usług przez lekarza tzw. lekarza „koronera” zwrócił się do RIO starosta powiatu działdowskiego.
W odpowiedzi Izba przypomniała, że zasady pokrywania kosztów stwierdzania zgonu określa przepis par. 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny (Dz. U. z 1961 r. nr 39, poz. 202). Zgodnie z nim wydatki związane m.in. z wypłatą wynagrodzeń za ustalenie tożsamości zwłok, dokonanie oględzin oraz wystawienie karty zgonu pokrywają właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów powiatowych rad narodowych.
W ocenie RIO z przepisu tego „nie wynika bezpośrednie wskazanie, że wydatki w tym zakresie ponoszą powiaty”.
Ponadto, jak zauważyła RIO, regulacja ta nie może znaleźć zastosowania w obecnym ustroju państwowym, ponieważ przepisy rozporządzenia z 1961 roku odnoszą się do powiatów stanowiących – w ówczesnych strukturach podziału administracyjnego państwa – administrację rządową.
– W związku z powyższym, w aktualnym stanie prawnym brak jest podstawy prawnej do ujęcia w budżecie powiatu wydatków dotyczących świadczenia usług lekarza koronera – zaznaczyła RIO w Olsztynie.
W ocenie Izby dokonanie takiego wydatku może być potraktowane „jako dokonanie wydatku bez podstawy prawnej, co w dalszej perspektywie może rodzić odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych”.
RIO Katowice: powiat może zapłacić za koronera
pełny tekst na stronie: https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/kto-placi-za-lekarza-koronera-rio-nie-jest-wydatek-powiatu