Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie po raz kolejny wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia z apelem o pilne wprowadzenie zmian w systemie refundacji leków. Jak podkreślają jej przedstawiciele, obecne przepisy oraz nowe regulacje wprowadzane przez resort jedynie komplikują proces wystawiania recept, powodując dodatkowy chaos i obciążenia dla lekarzy.
– Naszym zdaniem uproszczenie powinno polegać na rzeczywistym zmniejszeniu biurokracji, a nie na wprowadzaniu rozwiązań, które zamiast pomagać – jeszcze bardziej komplikują pracę lekarzy – piszą przedstawiciele zarządu FPZ.
W liście skierowanym do Ministerstwa Zdrowia apelują o proste, klarowne przepisy, które pozwolą lekarzom skoncentrować się na ustaleniu diagnozy i doborze odpowiedniego leku zamiast zajmowania się skomplikowanymi procedurami biurokratycznymi związanymi z refundacją. Wskazują także przykład nowych zasad refundacji leków przeciwkrzepliwych zawierających rywaroksaban i dabigatran, które wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Zmiany te, zamiast uproszczenia, wprowadzają dodatkowe obciążenia dla lekarzy, wydłużają czas potrzebny na wystawienie recepty oraz generują potencjalne błędy.
– To ewidentny krok w stronę biurokratyzacji, zamiast rzeczywistego wsparcia – zaznaczają przedstawiciele FPZ w przesłanym apelu.
Porozumienie Zielonogórskie przedstawiło także decydentom pięć kluczowych postulatów, które mają na celu poprawę funkcjonowania systemu refundacji:
- Skrócenie czasu kontroli NFZ – Federacja postuluje, aby okres przedawnienia roszczeń NFZ wobec świadczeniodawców został znacząco skrócony. NFZ powinien mieć miesiąc na zgłoszenie chęci kontroli i maksymalnie sześć miesięcy na jej zakończenie. Taki system pozwoliłby szybciej eliminować błędy, wspierając jednocześnie edukacyjną rolę kontroli.
- Automatyzacja wykrywania błędów – NFZ powinien skuteczniej blokować refundacje w przypadku oczywistych błędów (np. związanych z wiekiem lub płcią pacjenta) już na etapie walidacji w systemie Centrum e-Zdrowia.
- Możliwość poprawy błędów przez lekarzy – Lekarze powinni mieć prawo do korekty błędów w wystawionych receptach, aby zapobiegać nienależnej refundacji.
- Jednoznaczne zasady refundacji leków recepturowych – Konieczne jest doprecyzowanie przepisów, aby uniknąć sytuacji, w których decyzje kontrolerów NFZ są niejasne i uznaniowe.
- Uproszczenie systemu refundacji – Wprowadzenie bardziej przejrzystych zasad, które pozwolą lekarzom skupić się na swojej podstawowej pracy, zamiast tracić czas na biurokratyczne procedury.
Federacja podkreśla, że jej postulaty mają na celu usprawnienie systemu refundacji, a nie obronę nieuczciwych praktyk. – Patologiczne nadużycia powinny być surowo karane. Jednak nasze propozycje pozwolą skoncentrować się na walce z prawdziwymi problemami, zamiast obciążać lekarzy dodatkową biurokracją – dodają przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego.
Federacja wyraziła także nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia poważnie potraktuje przedstawione postulaty i podejmie działania na rzecz sprawiedliwego oraz efektywnego systemu refundacji, który będzie wspierać lekarzy w ich codziennej pracy.